Podróżując po Afryce Wschodniej nie sposób nie zetknąć się z kangami – niezwykłymi wielobarwnymi kuponami materiału. Kenijskie i tanzańskie kobiety używają kang jako elementy stroju, chusty do noszenia dzieci, materiały do przenoszenia zakupów, nakrycia głowy chroniące przed upałem, narzuty czy obrusy. Czasami również mężczyźni przyodziewają te funkcjonalne kawałki materiału, na przykład jako piżamy, czy wygodne okrycie noszone w zaciszu domostwa.

Kanga czyli bawełniany materiał o wymiarach 3 x 2 metry, złożony z dwóch identycznych części od ponad wieku nieprzerwanie cieszy się popularnością. Pierwsze kangi na wybrzeżu Afryki wschodniej pojawiły się w połowie XIX wieku. Początkowo miały dość proste wzory, które z czasem zaczęto coraz bardziej wzbogacać. Niezmiennie jednak, od samego początku każda kanga składała się z dwóch stałych elementów, ramki (pindo) i motywu centralnego (mij). Na początku XX wieku, prawdopodobnie za sprawą kupca z Mombasy, dołączył do nich trzeci, do dziś bardzo istotny komponent – hasło (ujumbe czy też jina). Hasła umieszczane na kangach to przysłowia, aforyzmy, lokalne mądrości, zagadki czy nawet podziękowania. Wzory na nich czy to geometryczne, czy inspirowane fauną i florą czy zwykłą ludzką codziennością, odzwierciedlają uczucia, relacje międzyludzkie, podkreślają ważne wydarzenia. Całość tego niezwykłego kuponu materiału stanowi dzieło, które jest swoistym nośnikiem afrykańskiej kultury, sztuki, życia codziennego, a bardzo często również życia społeczno-politycznego regionu. Kangi ze względu na swój ogromny wpływ na społeczność tanzańską oraz kenijską w latach dwudziestych XX wieku, zostały zakazane przez władze kolonialne. Do dzisiaj wiele wzorów kang wprowadza się w celach propagandowych, na przykład przy okazji różnego rodzaju kampanii wyborczych czy społecznych. Inne kangi noszą osoby biedniejsze, inne bardziej zamożne. Kanga powinna być dobrana stosownie do okazji, inną założy kobieta w dniu ślubu, inną przy narodzinach dziecka. 

Wybierając kangę należy pamiętać o tym jaka jest pora roku, z jakiej okazji kupujemy materiał, w jakim celu to robimy, czy chcemy ją komuś podarować czy może nosząc ją wzbudzić czyjąś zazdrość. W każdej sytuacji należy właściwie dopasować słowa umieszczone na kandze. Co ważne każde hasło, które odnajdziemy na tym kolorowym, wzorzystym materiale może być różnie interpretowane, w zależności od tego kto nosi kangę, jakie ma doświadczenia życiowe, charakter czy nawet samopoczucie danego dnia.

kanga - afrykańskie takniny